Podejmując konstruktywne negocjacje z partnerem, warto zwrócić uwagę na kilka zdrowych aspektów rozmowy.

  • Warto zadbać o warunki do rozmowy.

Pamiętajcie aby nie zaczynać rozmów w ważnych dla was kwestiach kiedy się śpieszycie, musicie gdzieś wyjść, jesteście zdenerwowani lub nie macie na to czasu. Jeżeli ktoś z Was nie ma czasu lub po prostu dnia do wspólnej rozmowy – przełóżcie ją na bardziej odpowiednią chwilę.

  • Miejsce rozmowy jest dla Was również ważne.

Na ważną dla Was rozmowę warto umówić się wcześniej i najlepiej wyjść z domu. Inne warunki niż domowe jak np. spacer czy zaciszna kawiarnia pozwala nieco inaczej spojrzeć na potrzeby zarówno swoje jak i partnera. Warunki inne niż domowe, również pozwolą utrzymać pewną kulturę rozmowy oraz na bardziej kreatywne podejście do rozwiązania problemów.

Jeżeli w Waszym domu są dzieci warto pójść w miejsce gdzie dzieci mogą chwilę zająć się zabawą z innymi dziećmi jak np. park, plac zabaw i porozmawiać w ustronnym miejscu. Pamiętajcie, że dzieci w szczególności te będące w rozwoju emocjonalnym, nie powinny uczestniczyć w Waszych negocjacjach z wielu powodów.

  • Zanim rozpoczniecie rozmowy, ustalcie wspólne zasady i przestrzegajcie ich.

Bardzo pomocne w rozmowie będzie ustalenie pewnych zasad rozmowy jak np.: unikanie wzajemnego oceniania, wytykania błędów, poniżania siebie w oparciu o przeszłość. Jeżeli będziecie przestrzegać tych aspektów podczas negocjacji, szybciej dojdziecie do wspólnych konstruktywnych rozwiązań.

  • Uważajcie na negatywne emocje – one na pewno się pojawią.

Warto studzić emocje. Podczas negocjacji często pojawiają się negatywne emocje, które utrudnią dojście do porozumienia. Musicie pamiętać jaki był Wasz główny cel negocjacji i starać się zachować spokój. Jeżeli zdarzy się, że któryś z partnerów powie coś przykrego czy obraźliwego, warto aby wtedy drugie z partnerów powiedziało np. „Chciałbym abyśmy wspólnie ustalili, co możemy zrobić w kwestii naszego aktualnego problemu”, lub „ Chciałbym abyśmy rozmawiali ze sobą bez obrażania siebie wzajemnie, to nie było celem rozmowy..” Tak skonstruowane zdania, zdecydowanie bardziej pozwolą ostudzić emocje i wrócić na konstruktywny tor rozmowy.

  • Martwy punkt rozmowy.

Możliwe, że rozmowa obierze inny tor do zamierzonego i grozi jej dojście do martwego punktu. Wówczas warto przerwać rozmowę w oparciu o porozumienie stron i wyjść np. przewietrzyć się lub po prostu przełożyć rozmowę na inny czas. Jeżeli nie chcecie odkładać rozmowy to warto „nazwać po imieniu” to co się stało jak np.: „ Chyba rozmowa zbiegła z toru i znaleźliśmy się nie tam gdzie powinniśmy. Zbyt dużo przykrych słów padło w rozmowie, a przecież nie o to nam chodziło.”..