Behawioralna terapia z koniem

Innowacyjna metoda terapii ludzkich zachowań połączona z uznanym terapeutą – koniem. 

Na czym polega terapia z koniem:

Kim jest Rico ?

 Rico jest koniem, który ma bogatą historię życia. Urodził się w Lutym 2008 roku i wychowywał przy matce jak ma to miejsce w hodowlach koni. Miał szczęśliwe dzieciństwo, był dobrze traktowany dlatego też wyrósł na konia niezłośliwego nie znającego zła i dającego dobro i przyjaźń innym. Kiedy dorósł i osiągnął wiek 4 lat, jak większość koni w hodowli został wystawiony na sprzedaż. Wtedy właśnie Rico trafił do mnie. Jest utalentowanym koniem skokowo i ma na swoim koncie wiele wygranych zawodów. Jako młody koń sprawiał problemy, buntował się, wspinał, brykał. Był dość trudny w ułożeniu pod siodłem. Miał swój charakter i pogląd na wszystko. W swoim uparciu zawsze chciał postawić na swoim. Rico nigdy nie uznawał metod szkolenia koni składających się z tzw. „łamania charakteru”. Nie tolerował i nie toleruje przemocy. Zawsze uczył i pokazywał, że może zmienić swoje zdanie pod warunkiem, że jeździec odnajdzie ku temu metodę. Rico od początku szkolenia uczył człowieka pokory i pokazywał, że nerwy i stres nie są w tej relacji wskazane. Jest koniem bardzo wrażliwym, empatycznym, okazującym każde emocje: lęk i odwagę, zdenerwowanie i spokój, stres i relaks, apatię i chęć zabawy. Jest to koń, który pokazuje, że możesz zrobić wszystko pod warunkiem, że spróbujesz zmienić siebie kiedy on pokazuje Ci że popełniasz błąd. On zawsze daje drugą a nawet trzecią szansę.

Pewnego dnia Rico zaczął tracić wzrok na jednym oku. Doświadczył ogromnego bólu, strachu, a jednocześnie determinacji. Niestety po ponad 2 latach walki zaczęliśmy ją przegrywać. W życiu trzeba nauczyć się przegrywać choć jest to przykre i trudne. Trzeba znaleźć nową drogę i dalej dążyć do celu.

Kiedy Rico stracił wzrok na oku musieliśmy wspólnie nauczyć się żyć. Ważne było by być dla siebie wsparciem. O czasie rekonwalescencji Rico powrócił do sportu widząc na jedno oko i stał się jeszcze lepszym zawodnikiem niż był. Choć rywalizował z innymi, zdrowymi końmi, popełniał mniej błędów niż one. 

Ten wspaniały i piękny koń wiele w życiu przeszedł, wiele podróżował, wiele stracił ale jeszcze więcej zyskał. Jest koniem „inteligentnym emocjonalnie”, doskonale rozpoznaje ludzkie zachowania i gesty.

Mimo wielu przeciwności nigdy się nie poddał.

O terapii...

Konie to wspaniałe zwierzęta, które z powodzeniem tworzą terapeutyczną relacje. Zastosowanie konia jako terapeuty osiąga wspaniałe wyniki podczas hipoterapeutycznej pracy ale i nie tylko. Zajęcia z koniem dają dziecku możliwość nawiązania pozytywnej interakcji społecznej. Podczas terapii z koniem dziecko uczy się samoakceptacji. Spotkania z koniem terapeutą i psychologiem prowadzącym ma za zadanie m.in otworzyć dziecko na chęć kontaktu z innymi ludźmi. Koń to wspaniałe zwierze, odczuwające emocje i okazujące je. Nauka rozpoznawania emocji tak silnego i pięknego zwierzęcia, poprzez obcowanie z nim pozwala na lepsze rozpoznanie emocji u ludzi.  Dzięki pracy z koniem, dziecko uczy się empatii, spokoju, dystansu do stresujących spraw, otwiera się i relaksuje. W terapii behawioralnej z koniem i terapeutą liczy się również częstotliwość spotkań. Spotkania, nie powinny być od siebie zbyt długo oddalone, najlepszy efekt terapii widać kiedy od kontaktu do kontaktu nie mija więcej niż 2-3 dni. Później terapię można rozciągać w czasie wraz z obserwacją. Terapia z koniem to jedna z lepszych metod, w której pacjent otwiera się, lepiej śpi, lepiej radzi sobie z sytuacjami stresującymi i szybciej osiąga sukcesy założonych celów oraz szacunku. Jeżeli pacjent boi się dużych zwierząt, a w szczególności koni, to tym bardziej efekty terapii są widoczne. Pacjent ma możliwość przezwyciężenia własnego lęku, zdobyciu nowych doświadczeń i nabrania większej odwagi do świata. Terapia dobierana jest na podstawie potrzeb pacjenta wynikających z zaburzeń psychologiczno-społecznych. Terapie prowadzone są głównie na dworze. Dostępna jest również kryta ujeżdżalnia dzięki, której bez względu na porę dnia i pogodę można przeprowadzić terapię.                                                                                                         

 Wiek pacjenta:

Z terapii głównie korzystają dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jednakże coraz częstszą grupą są osoby dorosłe. Terapia, jako wizyta, spotkanie zamiast w gabinecie w fotelu przeniesiona jest na grzbiet konia. To wspaniałe połączenie daje niebywałe efekty współpracy. Dlatego na tą terapię zapraszam absolutnie każdego.

Dlaczego zwierzęta są doskonałymi terapeutami?

cierpliwość

to cech, którą każdy chciałby posiadać. Zwierzęta choć nie zawsze same są cierpliwe uczą nas jak bardzo pożądana jest ta wartość, przez co w efekcie sami stajemy się bardziej cierpliwi. Zwierzęta pokazują, iż dając im czas poprzez cierpliwość wiele możemy zyskać. Ta nauka przeniesiona na doświadczenia w kontaktach społecznych daje pozytywny rezultat. 

empatia

zwierzęta są obdarzone niezmiernie silną empatią. To świetni obserwatorzy. Zwierzęta posiadają świetnie rozbudowaną intuicję wynikającą z uwarunkowań historyczno genetycznych swojego pochodzenia. Ta intuicja sprawdza się w rozpoznawaniu emocji u człowieka.

umiejętność słuchania

jak często spotykamy się z tym, że inni nie umieją słuchć, że ich sprawy są najważniejsze niż nasze? Zwierzę zawsze słucha, jest wrażliwe na gesty, można z nim rozmawiać dniami, a w zamian oczekuje gestu miłości.

nie ocenia, nie powtarza

zwierzę nie ocenia! nie ocenia naszych zwierzeń naszych problemów i decyzji. Ono po prostu przyjmuje ludzi takimi jakimi są. Za dobro dziękuje, a zła się lęka. Zwierzę oceniać może nasz stosunek do niego lecz dzięki swojemu milczeniu jest również doskonałym terapeutą duszy i umysłu.